NOT: 1. Link kırıksa ALTERNATİF 2. linkten izleyiniz!
DİKKAT! ''utanmazturkler.com'' hariç hiçbir site-sayfa-grup bize ait değildir. İsim vs. hırsızlığı yapanlara prim vermeyiniz ve bunlar için bize ulaşmayınız. :)

Ebeveyn Denetimleri

utanmazturkler.com sadece yetişkinlere yönelik bir web sitesidir.

Hizmet Koşullarında açıkça belirtildiği gibi, web sitemize erişim yalnızca reşit olan kişilerle sınırlıdır. Web sitemizi kullanabilmek için, kullanıcının yasal olarak reşit olma yaşına ulaşmış olması gerekir. Ayrıca, bir kullanıcının yaşıyla ilgili yanlış beyanlara ilişkin her türlü sorumluluk veya yükümlülüğü de özellikle reddediyoruz.

Kullanıcılar  reşit olmayanlara uygun olmayan materyale erişimini sınırlandırmaya yardımcı olmak için ebeveyn kontrolü korumaları (PC donanımı, yazılımı veya filtreleme hizmetleri) uygulamalıdır.
Küçüklerin yer aldığı veya herhangi bir pedofili faaliyetiyle ilgili pornografik materyale karşı sıfır tolerans politikamız vardır.
Bir ebeveyn olarak, yaş kısıtlamalı içeriğin çocuklarınıza gösterilmesini önleme konusunda en etkili bekçi sizsiniz. Çocuklarınızın bu site ve diğer sitelerdeki yaş sınırlaması olan içeriğe erişmesini önlemenize yardımcı olmak için bilgisayar donanımı, yazılımı veya filtreleme hizmetleri gibi ebeveyn kontrolü korumalarını uygulamanızı öneririz.

Çocukları Yetişkin İçeriklerinden Korumaya Yönelik Önemli Araçlar

1. Arama motorlarındaki Güvenli Arama Seçeneği, Arama Sonuçlarında Yetişkinlere Uygun İçeriği Engeller

Google Güvenli Arama şunlar için açılabilir: kişisel hesaplar veya tarayıcılar, çocukların gözetim altındaki cihazlar ve kullanılan hesaplar, iş yeri veya okul cihazları ve ağları. Bakımınızdaki tüm küçüklerin cihazlarında Güvenli Arama’yı etkinleştirmenizi öneririz.

Microsoft Güvenli Arama, Bing’deki arama sonuçları için de aynısını yapacaktır.

Yahoo Güvenli Arama, arama sonuçlarında müstehcen içeriğin engellenmesine yardımcı olacaktır

Yandex Güvenli Arama, istenmeyen içeriği Yandex’deki arama sonuçlarından hariç tutacaktır.

Ayrıca çocuklarınızın cihazlarına yaşa özel arama motorlarını yüklemenizi ve varsayılan olarak ayarlamanızı veya zorunlu kılmanızı  öneririz. Bu tarayıcılar kelimeler, resimler ve videolar gibi web içeriklerinin incelenmesine yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca oldukça kullanıcı dostudurlar. Bu farklılıklar çocukların uygunsuz olabilecek sayfalara girmeden aradıklarını bulmalarına yardımcı olur: Kiddle , KidRex , WackySafe , Kido’z .

2. İşletim Sistemlerinde Yerleşik ebeveyn denetimlerini etkinleştirme

Her büyük işletim sistemi, (Microsoft’un Windows’u, Apple’ın Mac OS’si, Android ve Amazon platformu) çocukların görmelerini istemediğiniz şeylere erişmesini engelleyen ayarlar sunar.
Apple (iOS)
iPhone, iPad, Mac, Apple Watch ve Apple TV gibi Apple cihazları, benzer ebeveyn denetimleri sunar ve bu denetimleri etkinleştirmek için  Apple’s dedicated Families web sitesindeki talimatları takip edebilirsiniz. Çocuklarınızın cihazlarını yetişkin içeriğini sınırlamak veya yalnızca seçtiğiniz web sitelerini açmak için yapılandırabilirsiniz. Ayrıca, yalnızca çocuklar için uygun içeriği göstermek amacıyla tasarlanmış özel web tarayıcılarını da yükleyebilirsiniz.

Android
Akıllı telefonlar ve tabletler gibi Android ürünleri de benzer korumalar içerir ve ebeveynlere, çocuklarının kişisel cihazlarında neler görebileceğini ve yapabileceğini seçme olanağı tanır. Google Güvenlik Merkezi kurulum sürecinde size yol gösterecektir.
Microsoft

Windows 10, varsayılan olarak ailelere ve ebeveynlere, çocukların çevrimiçi olduklarında korunmalarını sağlayacak seçenekler sunar. Çocuğunuz için ebeveyn denetimlerini açmak üzere Windows arama çubuğuna gidin, ‘aile seçenekleri’ yazın ve ayarlar altındaki seçenekleri seçin. Çocuğunuz için bir hesap oluşturun ve ebeveyn denetimlerini etkinleştirin. Daha fazla bilgi burada.

3. Özel Ebeveyn Kontrol Yazılım ve Hizmetleri

Ebeveyn kontrolü yazılımları yetişkinlere yönelik içeriğin çoğunu etkili bir şekilde engelleyebilir. Farklı yazılımlar farklı çözümler sunar ancak en popüler seçeneklerden bazıları aşağıda listelenmiştir.

4. Dijital Ebeveynlik Hakkında Daha Fazla Bilgi

İnternetin tehlikeleri hakkında ne kadar bilgili olursanız, çocuklarınızla internet güvenliğinin önemini o kadar iyi paylaşabilirsiniz. Çocuklarınızı çevrimiçi ortamda korumaya ilişkin daha fazla bilgi edinmek, onlarla nasıl konuşacağınızı ve sınırları nasıl belirleyip kabul edeceğinizi öğrenmek istiyorsanız kullanabileceğiniz çeşitli kaynaklar vardır.
Başa dön tuşu